Elektrikli Araç Şarj İstasyon Noktaları (Ankara)

  • Anasayfa
  • Elektrikli Araç Şarj İstasyon Noktaları (Ankara)

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Noktaları (Ankara)

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Noktaları (Ankara)

Ecobox Şarj, yüksek teknolojiyle Ankara şarj istasyonu kurulumu gerçekleştiriyor. Elektrikli araç kullanımının artması doğal olarak şarj istasyonlarının da artmasını sağlıyor. Çevre bilinci kapsamında sürdürülebilir ulaşım sistemi oluşturma noktasında Ankara’nın birçok yerinde şarj istasyonu açıldı ve açılmaya devam ediyor.

Ankara elektrikli araç şarj istasyonu sayesinde araçların hem güvenli hem de pratik şekilde şarjları dolduruluyor. Seyahatlerde şarj bitme durumu ortadan kalkıyor. Böylelikle elektrikli araç kullanıcıları konforlu ve kolay bir yolculuk yapma imkanına sahip oluyorlar. Çünkü elektrikli araç şarj istasyonları Ankara’nın farklı yerlerinde konumlandırılmıştır. Elektrikli araç sahipleri, şarj istasyonlarının olduğu noktalara ulaşmak için haritaya bakabilir. Özel sistemle hazırlanan harita üzerinden kolayca Ankara’daki en yakın şarj istasyonlarının nerede olduğu öğrenilebilir.

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerede Var?

 

Elektrikli araçların hareket edebilmesi için bataryasının doldurulmasını sağlayan Ankara şarj istasyonu türleri; otoban, otopark, benzin istasyonları, alışveriş merkezleri ve restoran gibi alanlarda konumlandırılmıştır. Yaklaşık 320 tane şarj istasyonu bulunan Ankara’nın birçok yerinde şarj istasyonlarına rastlamak mümkün. Ankara’nın hem şehir merkezinde hem de çıkışında elektrikli araçların şarj ihtiyaçlarını karşılayacak istasyonlar yer alıyor.

Ankara’da geniş bir şarj istasyonu ağı var. Bu ağ sayesinde elektrikli araç kullanımının artırılması amaçlanıyor. Aynı zamanda Ankara’da elektrikli şarj istasyonları kolayca bulunabiliyor. Ş

arj istasyonlarının kolay bulunması için navigasyon ve harita sistemlerinde de işaretlemeler yapılıyor. Böylelikle elektrikli araç sahipleri sisteme bakarak kolayca istasyonlara ulaşabiliyor. Ayrıca elektrikli araç şarj istasyonlarının nerede olduklarına ulaşmak için çeşitli uygulamalardan da yararlanılabilir. Elektrikli araç şarj istasyon haritası uygulamasından sürücü en yakınındaki istasyonlara ulaşıp bir de kullanılıp kullanılmadığını da öğrenebilir. İstasyonun türü hakkında da bilgi sahibi olur.

Uygulamada net şekilde istasyonun AC mi yoksa DC mi olduğu gösteriliyor. Haritaya bakarak seyahat planları daha kolay yapılabilir. Örneğin, güzergahı ayarlama için şarj istasyonlarının olduğu alanlara bakılabilir.

 

Halka Açık Elektrikli Araç Şarj İstasyon Noktaları (Ankara)

 

Ankara şarj istasyonu son dönemde kentte elektrikli araç kullanımının artmasıyla bağlantılı olarak yaygınlaştı. Nüfus yoğunluğunun çok olduğu birçok alanda şarj istasyonları yer alıyor ya da kurulmaya başladı. Elektrikli araç şarj istasyonunun olduğu bir otoparktan kolayca ve hızlıca aracın şarjı doldurulabilir. Halka açık elektrikli araç şarj istasyon noktalarına bakılarak yolculuk planı çok önceden yapılmış olunur.

Elektrikli araç şarj istasyonlarının olduğu yerlerde GPRS (veri) bağlantısı yer alıyor. Şarj istasyonları kurulurken özellikle araçların farklı yönlerden park edilip edilmediğine de bakılır.

İstasyon kurulurken şarj kablolarının uzunluğu da dikkate alınır. Yaklaşık 4-5 metre uzunlukta olan şarj kablolarla istasyondaki araçların sorunsuz şekilde bataryasının doldurulması sağlanır. İstasyonlarda duvarlara monte edilen cihazların yüksekliğiyse ortalama 120 cm olmasına dikkat edilmektedir. Ecobox Şarj ekibinde yer alan elektrikçiler sayesinde şarj istasyonu için seçilen yerin uygun olup olmadığı detaylı incelenir. Özellikle elektrik kaynağının yeterli olup olmadığına bakılır. Tüm gerekli kontroller yapıldıktan sonra istasyon kurulumuna başlanır.

Bu sayede boşuna mümkün olmayan bir alana şarj istasyonu kurularak ortaya masraf çıkarılmasının önüne geçilmiş olur.

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Noktaları Yazılımı

 

Ankara elektrikli araç şarj istasyonu noktaları çeşitli yazılımlar sayesinde kolayca belirlenebilir. Şarj istasyonları şu sistemlerden oluşuyor;

  • Şarj istasyonları ağ abonelikleri,
  • Veri analizi,
  • İzleme,
  • Koruma,

Net ölçüm sistemi yazılımı sayesinde elektrikli araç sürücüleri daha kolay şekilde şarj istasyonlarının olduğu noktaları görüntüleyebilir. Şarj istasyonlarının kurulumu için özel altyapıya sahip olmak gerekiyor. Doğru güç çıkışı ve doğru voltajın sağlanabildiği bir altyapının olduğu yere kurulması hayati önem taşıyor. Elektrikli araç şarj istasyon noktaları yazılımları, farklı şarj bağlantılarına uygun olacak şekilde geliştirilmiştir. Bu sayede farklı araç modellerine uygun olarak çeşitli şarj bağlantıları mevcuttur. Ecobox Şarj ile iletişime geçerek elektrikli araç şarj istasyonu noktaları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Ankara şarj istasyonu noktaları hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını şöyle sıralayabiliriz:

 

  1. Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Her Yere Kurulabilir mi?

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulacağı alanların altyapısının uygun olması gerekiyor.

 

  1. Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Hangi Kriterlere Göre Kurulur?

Elektrikli araç şarj istasyonları; coğrafi konum, mevcut kablolama, yetkililerin izinleri, işçilik maliyetleri, mevcut kablolama ve hem halihazırdaki hem de gelecekteki şarj ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan elektrik yükseltmelerine göre kurulur.

 

  1. Elektrikli Araç Şarj İstasyon Noktalarının Belirtildiği Yazılımlarda İstasyonun Kullanımı Hakkında Bilgi Verilir mi?

Elektrikli araç şarj istasyon noktalarının belirtildiği yazılımlarda istasyonunun kullanıma açık olup olmadığı hakkında bilgi verilir.