Ankara Şarj İstasyonu

Ankara Şarj İstasyonu

Ankara Şarj İstasyonu

Ecobox Şarj, sürdürülebilirlik ve inovasyonu temel alarak elektrikli araçların kilometrelerce hareket etmesi için Ankara şarj istasyonu kurulumu yapıyor. Son dönemlerde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte ülkemizde de elektrikli araç kullanıcısı arttı.

Elektrikli araç; mazot ve benzin gibi fosil yakıtlara ihtiyaç duymadan isminden de anlaşılacağı üzere elektrikle hareket ederler. Elektrikli araçlar, çevresel ve iktisadi anlamda öne çıkıyorlar. Düşük yakıt maliyetle çalışan elektrikli araçlardan yüksek miktarda verimlilik alınır. Aynı zamanda motorunun sessiz şekilde çalışması da elektrikli araçların diğer önemli özelliklerindendir. Avantajlarıyla dikkat çeken elektrikli araçların şarj istasyonları da gün geçtikçe artıyor. Firmamızda çevre dostu elektrikli araç şarj istasyonları ile müşterilerine kesin çözümler sunuyor.

 

Ankara Şarj İstasyonu Sistemi Nedir?

 

Ankara şarj istasyonu sistemi sayesinde elektrikli araçların bataryaları doldurulur. Şarj istasyonu sistemi üzerinden elektrikli araca kontrollü şekilde enerji akışı sağlanıyor. Araçlara tam ölçüde elektrik enerjisinin verilmesi gerekiyor. Bunun içinde belirli standartlar göz önünde bulundurulur. Araca uygun olarak alt yapı ve alçak gerilim tesisatının kurulması gerekiyor.

Elektrikli araçlar, güvenli şekilde IEC 62196 isimli Uluslararası İstasyon Standardına göre şarj edilir. Kullanılan elektrik miktarı, şarj ücretini belirler. Şarj istasyonlarındaki elektrikli panolar, harmonik filtreleme ünitesi ve kompanizasyonla beslenir.

 

Ankara Şarj İstasyonu Özellikleri Nelerdir?

 

Ankara şarj istasyonu, elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla çok önemli hale geldi. Elektrikli araçların şarj edilmesini sağlayan istasyonların özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 1. Ekonomiktir,
 2. Yüksek performans sunar,
 3. Güvenilirdir,
 4. Hızlı şekilde bataryayı doldurur,
 5. Çevre dostudur,
 6. Dayanıklıdır,
 7. Uzun ömürlüdür,
 8. Teknik servis hizmeti vardır,

Elektrikli araç şarj istasyonları, araçların şarj edilmesini sağlayan özel cihazlardır. Araçların güvenli şekilde bataryasının elektrik enerjisiyle doldurulmasını sağlıyor. Konut, çeşitli kurumlar ve iş yerlerinin uygun alanlarına şarj istasyonları kurulabiliyor.

Elektrikli araçların bataryalarının sağlıklı şekilde dolması çok önemlidir. Kesinlikle bataryaya zarar verecek uygulamalardan kaçınılması gerekiyor. Ecobox Şarj; güvenli, IEC 62196 İstasyon Standardını göz önünde bulundurarak elektrikli araçların kurulumunu gerçekleştiriyor. Şarj istasyonları sayesinde araçların şarjları hızlı doldurularak çok uzun mesafelere kadar dayanmaları sağlanır. Enerji tasarrufu sağlama noktasında da şarj istasyonlarının çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ankara Şarj İstasyon Ünite Çeşitleri Nelerdir?

 

Elektrikli araç şarj istasyonları çeşitleri alternatif ve doğru akım şeklinde ikiye ayrılıyor. Bu elektrikli araç şarj istasyonları çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

 

Doğru Akım (DC) Şarj Üniteleri

Yüksek hızlı şarj istasyonu sistemleri, doğru akım (direct current) şarj üniteleri olarak geçiyor. Doğru akım şarj ünitelerinde alternatif akım direkt doğru akıma dönüştürülerek bataryaya gönderilir. Doğru akım (DC) şarj üniteleri; en yüksek 175 kW, en düşükse 24-25 kW şarj dolduruyor. Böylelikle elektrikli aracın 20 dakikadan kısa zamanda %80 bataryası doluluk oranına ulaşıyor.

 

Alternatif Akım (AC) Şarj Üniteleri

Alternatif akım (alternating current), standart ev prizleri ve şebeke elektriğinde kullanılmaktadır. Fakat alternatif akım, bataryayı şarj etmez. Bundan dolayı şarj ünitesi tarafından alternatif akım, doğru akıma çevrilip bataryaya iletilir. Alternatif akım (AC) şarj üniteleri ile maksimum 22 kW kapasiteyle şarj dolduruluyor.

 

Ankara Şarj İstasyonu Neden Önemlidir?

 

Elektrikli araçlar, içten yanmalı şekildeki motorlu otomobillere kıyasla %80 enerji tasarrufu sağlarlar. Elektrikli araçlar, çevreyi kirletmezler. Aynı zamanda gürültü kirliliğine de sebep olmazlar. Yüksek teknolojiyle üretilen şarj istasyonları sayesinde elektrikli araçların kullanımı da artıyor. Şarj istasyonlarının geniş ağ üzerine kurulması, elektrikli araçların kullanımını daha çok artıracak.

Şarj istasyonlarının artmasıyla insanların elektrikli araçlara yönelmesi, doğal kaynakların tükenmemesi açısından da önemlidir. Benzin, mazot vb. enerji kaynaklarının tükenmemesi için elektrikli araçlara yönelmek daha doğru olur. Ankara şarj istasyonları sayesinde çevreye zarar veren karbon salınımı azalır.

 

Ankara Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

 

Elektrikli araç şarj istasyonunun kurulması dikkat ister. Bu sebeple Ankara şarj istasyonu, özel yetkinliğe sahip firmalar tarafından kurulur. Şarj ünitesindeki şebekeden gelen elektrik, sistemin entegre edilmesiyle dönüştürülür. Bu işlemi uzman olmayan kişi yapmaya kalkarsa büyük problemlere yol açabilir. Ciddi tehlikelere sebep olmasından dolayı profesyonel firmalar tarafından şarj istasyonlarının doldurulması daha doğru olur.

Şarj istasyonu, elektrikli araçlara elektrik enerjisinin yükler. Şarj istasyonu üzerinden elektrikli araçlara elektrik enerjisinin yüklenebilmesi için üç ana bileşene ihtiyaç vardır. Öncelikle güç kaynaklı elektrik şebekesinin şarj istasyonuna enerji sağlaması gerekiyor. Daha sonra elde edilen enerji, istasyondaki cihaz tarafından kontrol edilir. En son aşamada şarj portuyla şarj cihazının arasında bağlantı sağlanır. Bunun akabinde enerji de araca aktarılır.

Ankara şarj istasyonu kurulumu için belirli miktarda ödeme yapmak gerekiyor. Şarj istasyonu ücretleri;

 1. Şarj cihazının üretimi,
 2. Kurulumu,
 3. İşletim maliyeti,
 4. Akım gücüne göre belirlenmektedir.

Yukarıdakilere ek olarak şarj istasyonu modelleri de fiyata etki eder. Ev tipi cihazla büyük hacme sahip olan şarj istasyonu sisteminin fiyatı aynı değildir. Büyük hacimli şarj istasyonu sisteminin fiyatı ev tipine göre daha pahalıdır. Şarj istasyonu fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için Ecobox Şarj ile iletişime geçebilirsiniz.