Beytepe Şarj İstasyonu

Beytepe Şarj İstasyonu

Beytepe Şarj İstasyonu

Ankara şarj istasyonu, kapsamında hizmet veren bölgelerden biri de Beytepe’dir. Beytepe şarj istasyonu, elektrikli araçların şarjlarının doldurulmasını sağlıyor. Şarj istasyonları sayesinde araçlar, elektrikli enerjisiyle doldurulur. Ecobox Şarj, elektrikli araçlara özel farklı elektrikli şarj konektörü standartları doğrultusunda özel konektörler sunuyor.

Elektrikli araçların kullanımının artmasıyla bağlantılı olarak şarj istasyonlarına olan bağlılıkta arttı. Yenilebilir enerjinin öneminin artması ve karbon salınımının zararları konusunda kamuoyunun bilinçlenmesi sonucunda şarj istasyonlarının öneminin daha da arttığı söylenebilir. Teknolojinin gelişmesiyle elektrikli araçların bataryaları da gelişti.

Şarj istasyonları, gün geçtikçe daha gelişmiş özelliklerle elektrikli araç kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Yüksek akım ve voltajlarda hızlı şarjın desteklendiği ekipmanlarla tasarlanıyor. Firma olarak bizde ev ve kamusal alanlara şarj istasyonları kurarak elektrikli araçların bataryalarının elektrik enerjisiyle doldurulmasını sağlıyoruz.

 

Beytepe Şarj İstasyonu Maliyeti Nedir?

 

Şarj istasyonu kurulumunun belirli maliyeti vardır. Şarj istasyonlarının maliyeti, AC (Alternatif Akım) Şarj İstasyonu ve DC (Doğru Akım) Şarj İstasyonları için ayrı ayrı belirlenmektedir. DC (Doğru Akım) şarj istasyonlarının kurulumu, AC (Alternatif Akım) şarj istasyonlarının kurulumuna kıyasla daha pahalıdır. Aynı şekilde DC şarj istasyonlarında elektrikli araçların şarjının doldurulması da daha pahalıya mal oluyor. Fakat Ecobox Şarj olarak uygun fiyatlarla elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Firmamız, yasalara uygun olarak elektrikli araç şarj istasyonları kurulumu gerçekleştiriyor. Şarj istasyonu kurulumunda iş yeri açma ruhsatı, lisans vb. birçok unsur dikkate alınır. Ancak iş yeri olarak istasyon açılmayacaksa diğer bir tabirle evlere kişisel şarj istasyonu kurulacaksa “iş yeri açma ruhsatı ve lisansı” gibi belgelere gerek duyulmaz.

 

Beytepe Şarj İstasyonu Hizmeti Lisansı Ücretleri

 

Beytepe şarj istasyonu hizmeti lisansı için belirli miktarda ödeme yapmak gerekiyor. Bu nedenle başvuru yapan kişinin maddi açıdan kendini iyi hissetmesi çok önemlidir. Elektrikli şarj hizmeti için, şarj ağı işletmeci lisansının da alınması gerekiyor.

Elekli araç şarj istasyonu şirketi lisans başvuruları, online olarak EPDK’ya yapılması gerekiyor. Şarj ağı işletme lisansı fiyatı senelik belirleniyor. Şarj lisansı maksimum 49 senelik alınmaktadır. İşletme sahibi her sene EPDK’ya lisans bedeli ödemektedir. Aynı zamanda elektrikli şarj lisansının alınabilmesi için yalnızca şirketin lisans bedelini ödemesi yeterli değildir. Lisans bedelinin yanı sıra başvuruyu yapan şirketin sermayesi minimum 4.500.000 TL olmalıdır. 2023 yılındaki lisans alma bedeli, 3 milyon 127 bin 400 liradır.

Elektrikli araç şarj istasyonu şirketinin açılabilmesi için bazı yerlerden izin alınması gerekiyor. Elektrikli araç şarj istasyonu işletmesi için ruhsat;

 1. Bölgede hizmet veren büyükşehir belediyesi,
 2. İlçe belediyesi,
 3. Teknopark yönetici şirketi,
 4. OSB tarafından alınması gerekiyor.

 

Beytepe Şarj İstasyonu Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

 

Beytepe şarj istasyonu isteyenler şu noktaları bilmesi gerekiyor;

 1. Lisans başvurusu için şirket sermayesi en az 4 milyon 500 bin TL olması gerekiyor.
 2. Aynı yetkili idare sınırlarında başka istasyon açmak isteyenler mevcut ruhsatla işlemlerini gerçekleştirebilir.
 3. Cumhurbaşkanlığı tarafından 2020 yılında yayınlanan “İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” kapsamındaki usuller yerine getirilmelidir.
 4. Farklı bölgelerde istasyon açılması durumunda o bölgedeki yetkili idarelerinde ruhsat alması gerekiyor.
 5. Lisansın alınmasının ardından en geç 6 ay içerisinde hızlı şarj istasyonu kurulmalıdır.
 6. Lisansın alınmasının sonra 6 ay içinde şirket, minimum 50 şarj ünitesini en az 5 ilçede kurmalıdır.
 7. Büyükşehir sınırları içinde tek elektrikli araç istasyonu açılacaksa ruhsatlandırmayı ilçe belediyesi yapar. Akaryakıt istasyonları için aranılan şartlar geçerli değildir.
 8. İstasyonun açılacağı yerin konumunu yetkili idare belirler. Dinlenme tesisleri, AVM’ler vb. birçok yerde açılabilir.
 9. Müşteri şikâyet ve önerilerinin görüntülenip iletişim kurulduğu sistemlerde gerekmektedir.
 10. Şarj ünitelerinin düzenli olarak bakım ve onarımı da yapılmalıdır.
 11. Lisansın alınmasının yanı sıra işletme hizmet süresince lisans şartlarını da korumalıdır. Eğer şartların uygulanmasıyla ilgili bir aksaklık olursa lisans, EPDK tarafından iptal edilir.
 12. Şarjın doldurulmasını sağlayan ve müşterilere ödeme imkanının sunulduğu platformlar düzenlenmelidir.
 13. Elektrikli araç şarj istasyonu lisansı alan şirket, coğrafi konumunun görüntülendiği bir sistem kurmalıdır. Ayrıca şarj istasyonlarının tümünün kolayca kontrol edilebildiği sistemin olması da çok önemlidir. Bunun yanı sıra ödeme sisteminin EPDK tarafından görüntülendiği ve şarj hizmetiyle ilgili fiyatlandırma verilerinin de olduğu bir sisteme sahip olmak çok önemlidir.
 14. Şarj istasyonlarında yer alan ünitelerde minimum yüzde 5, otoyollardakilerdeyse minimum yüzde 50 kW’den fazla DC hızlı şarj veriliyor.

 

Beytepe Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

 

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulumu (EPDK) tarafından belirlenen şartlara göre uygulanıyor. Ecobox Şarj ile iletişime geçerek istasyonun kurulumuna dair tüm detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Şarj istasyonunun kurulumu için nerelere başvurulacağı ve hangi belgelerin gerektiği tüm detaylarıyla firmamız tarafından aktarılacak.

Elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti vermek isteyenlerin yanı sıra bireysel olarak evlerine cihazı kurdurmak isteyenlerde olabilir. Firmamız bu noktada da yardımcı oluyor. Bireysel olarak tasarlanan şarj istasyonlarının kurulumu kurumsal olanlara nazaran çok kolaydır. Ankara şarj istasyonu kurulum, bakım vb. tüm aşamalarda profesyonel ekibimizle hizmet veriyoruz.