Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

 • Anasayfa
 • Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Ecobox Şarj, güvenli ve hızlı elektrikli araç şarj istasyonu çözümleriyle müşterilerinin karşısına çıkıyor. Firmamızın sunduğu hizmetlerle elektrikli araç kullanımına dolaylı olarak katkı sağlıyor. Elektrikli araçların altyapısına uygun olarak istasyon hizmet veriyor. Kolay istasyon kurulumu sağlandıktan sonra istasyonla ilgili kullanıcılara eğitim veriliyor.

Firma olarak elektrikli araç şarj istasyonu kurulumundan bakımına kadar birçok konuda hizmet veriyoruz. Elektrikli araçların uzun menzillere hareket etmesini sağlayacak şekilde istasyonlar kuruluyor. Güvenilir ve yenilikçi e-mobilite şarj çözümleriyle elektrikli araç kullanıcılarının karşısına çıkıyoruz. Ankara şarj istasyonu, sürdürülebilirliğe hizmet eden sistemler bütünüdür. Yeni nesil akıllı ve çevreci araçların şarj ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli altyapıyı sağlıyor.

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Çeşitleri

 

Elektrikli araç şarj istasyonu kendi arasında 3 türe ayrılıyor. Elektrikli araç şarj istasyonu çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

 

Seviye 1 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu (120 Volt)

120 volt’luk elektrikli araç şarj istasyonlarını destekleyen bir yapıya sahiptir. Bu şarj istasyonu, normal bir prize takılarak araçların şarjını doldurabilir. Kontrol kutusu ve güç kablosu kullanılarak araç şarj edilir. Bu şarj cihazının kurulumu maliyet gerektirmiyor. Çok kolay şekilde kurulumu gerçekleşebiliyor. Seviye 1 elektrikli araç şarj istasyonlarının tek problemi, şarj işlemini uzun sürede gerçekleştirmesidir.

 

Seviye 2 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli şarj istasyonu sistemi, 240 V AC’ye kadar ki akımları desteklemektedir. Elektrikli araç şarj ekipmanlarının kurulumu seviye 1 elektrikli araç istasyon sistemlerine nazaran daha detaylıdır. Yüksek voltajda şarj istasyonu kurulur. Seviye 2 elektrikli araç şarj istasyonunun aracın şarjını doldurma hızı, kapasitesine göre değişiyor. Güç çıkışı ve şarj edilen araçla bağlantılı olarak Seviye 1 elektrikli araç şarj istasyonundan 5-15 kat daha hızlı şarjın doldurulmasını sağlıyor. 7 kW’lık bir elektrikli araç şarj istasyonunun şarjının doldurulması 7-8 saat sürmektedir. Seviye 2 elektrikli araç şarj istasyonları;

 1. Evler,
 2. Apartman daireleri,
 3. Konaklama yerleri,
 4. Perakende satış mağazaları,
 5. Küçük iş yerlerine kurulabilir.

 

Seviye-3 Elektrikli Şarj İstasyonu

Elektrikli şarj istasyonu türleri arasında yer alan Seviye-3, DC hızlı şarj şeklinde de adlandırılmaktadır. Seviye-3 elektrikli şarj istasyonları, araçların 30 dakika içerisinde %80 dolmasını sağlıyor. Seviye-3 elektrikli araç şarj istasyonları, şarjın pillerini direkt depolamak için yüksek voltajlı AC gücünden DC gücüne dönüştürüyor. DC hızlı şarj istasyonları, işletme olarak tasarlanan istasyonlara özel tasarlandı. Seviye-1 ve Seviye-2 şarj istasyonlarına kıyasla pahalı olarak nitelendirilebilir. Seviye-3 şarj istasyonuyla yaklaşık 20-30 dakika arasında aracın şarjı dolduruluyor. DC şarj istasyonlarında aynı anda birden fazla aracın şarjı doldurulabiliyor. Aynı zamanda şarj işlemini hızlı şekilde gerçekleştiriyor.

Elektrikli araçlar şarj edildikten sonra onların menziline de bakılması gerekiyor. Çünkü elektrikli araçların performansı yalnızca şarjının doldurulmasıyla sınırlı değildir.

Birçok dış faktörde elektrikli araçların performansını önemli ölçüde etkiliyor. Bataryanın 3-7 kWh’lık elektrik enerjisiyle doldurulduğunda araç, 15-30 mil arasında yol kat eder. Bu veri, seviye-2 şarj istasyonuyla 1 saat içerisinde doldurulur.

 

Elektrikli Araç İstasyonu Bileşenleri

 

Elektrikli araç şarj istasyonu bileşenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 1. Elektrikli araç şarj cihazı,
 2. Ağ işletim merkezi,
 3. Güç şebekesi,
 4. Enerji kontrol cihazı,
 5. Yazılım platformu,

Elektrikli araç şarj istasyonlarının güç depolama sistemi, üç ana üniteden oluşuyor. Bu üniteleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Yazılım

Elektrikli araç şarj yazılımı, elektrikli araçların çalıştırılmasında önemli rol oynuyor. Elektrikli araç şarj yazılımı, mobil ve web tabanlı şekilde tasarlanıyor. Elektrikli araç şarj sistemi, e-mobilite hizmet sağlayıcıları ve şarj noktası operatörlerinden oluşuyor. Elektrikli araç şarj cihazı yazılımının temel özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

 1. Şarj cihazının bağlanması,
 2. Şarj cihazının izlenmesi,
 3. Canlı sayaç ekranı,
 4. Etkileşimli kontrol paneli,
 5. Faturalandırma, ödemeler ve maliyetleri izleme,
 6. Otomatik arıza tespiti,

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyonunun Geleceği

 

Ankara şarj istasyonu altyapısı; rüzgâr, güneş vb. yenilebilir enerji kaynakları açısından çok önemlidir. Elektrikli araç şarj istasyonu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da farklı boyuta ulaştı. Teknoloji geliştikçe elektrikli araç cihazlarının kullanımı da kolaylaştı. Elektrikli araç şarj istasyonlarının diğer bir önemli özelliğiyse menzil sorununu çözmesidir.

Elektrikli araçların kullanımının artması ve şarj sisteminin altyapısının yerine oturmasıyla istasyonlarda artacak. İlerleyen zamanlarda elektrikli araç şarj istasyonları, e-mobilite çözümleri sunacak. Otoyol ve endüstriyel filoların gelişmesinde etkin rol oynuyor.

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Çözümleri

 

Elektrikli araç şarj istasyonu çeşitleri birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Elektrikli araç şarj istasyonları;

 1. Akıllı,
 2. Güvenli,
 3. Erişilebilir,
 4. Emisyonsuz çözümler sunuyor.

Elektrikli araç şarj istasyonları çözümleri, farklı tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Kompakt tasarımlı, yüksek kaliteli şarj sistemleriyle tasarlanan istasyonlar, güçlü şarj yazılımlarıyla tasarlanmıştır.

Elektrikli araç şarj istasyonları, uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanıp hizmet veriyor. Özel şarj istasyonları; otel, konut ve iş yerlerine kurulmaktadır. Halka açık elektrikli şarj istasyonlarıysa perakende alışveriş merkezleri, park alanları, devlet tesisleri ve cadde kenarlarına kuruluyor. Ecobox Şarj olarak elektrikli araçların kurulumunu profesyonel kişiler tarafından gerçekleştiriyoruz. Ankara şarj istasyonu, hızlı şarj çözümleriyle dikkat çekiyor.


Önceki Sayfa

Beytepe Şarj İstasyonu

Sonraki Sayfa

Susuz Şarj İstasyonu