AVM' lerde Şarj İstasyonu Var Mı?

  • Anasayfa
  • AVM' lerde Şarj İstasyonu Var Mı?

AVM' lerde Şarj İstasyonu Var Mı?

AVM' lerde Şarj İstasyonu Var Mı?

AVM’lerde Şarj İstasyonu Var mı?

Ecobox Şarj, elektrikli araç kullanıcıları için Ankara şarj istasyonu hizmetleri sunuyor. Bu hizmetler sayesinde elektrikli araç kullanıcıları, AVM gibi yerlerde kolayca araçlarının bataryalarını doldurabiliyor. AVM’lerde kurulan şarj istasyonları, halka açık şarj noktaları olarak ifade edilmektedir. AVM’ler, elektrikli araç şarj istasyonlarının en fazla kullanıldığı halka açık alanların başında geliyor.

Ecobox Ankara şarj istasyonu haritası üzerinden hangi AVM’lerde şarj istasyonları olduğuna bakabilirsiniz. Günlük koşturmaca içerisinde elektrikli araç sahipleri, güzergahları üzerindeki AVM’lere girerek araçlarını şarj edebilirler. Böylelikle yolda kalma gibi problemlerinde önüne geçilmiş olacak. Şarj istasyonları hem işleyiş hem de konum itibariyle hayati önem arz ediyor.

AVM’lerde Şarj İstasyonu Olmasının Avantajları Nelerdir?

AVM’lerde yer alan şarj istasyonları hem AVM’i işletenler hem de elektrikli araç kullanıcıları için çok avantajlıdır. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

Kullanıcı Dostu

AVM’lerdeki şarj istasyonları, gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor. Kullanıcı dostu olarak ifade edebileceğimiz bu özellikler şöyle sıralanabilir;

  • Şarj istasyonunun ekranı, şarjla ilgili kullanıcıyı bilgilendiriyor,
  • Birden çok entegreli temassız ödeme sistemi sunuyor,

Şarj altyapısını tek kontrol panelinden yöneten yönetim platformu bulunuyor. Dinamik Yük Yönetimi ile elektrikli araçların bataryası daha kolay şarj ediliyor. Aynı zamanda bu özellik sayesinde limit aşımı gibi durumlarda ortadan kalkıyor. Ayrıca AVM’lere kurulan şarj istasyonları, kolay ve hızlı şekilde araçları şarj ediyor.

Analiz ve Raporlama

AVM’lere kurulan Ankara şarj istasyonu çeşitleri, analiz ve raporlama gibi imkanlarda sunuyor. Analiz ve raporlama özellikleri sayesinde AVM yöneticileri, şarj istasyonlarına dair çeşitli verilere ulaşılabilir. Bu veriler şöyle sıralanır;

  • Faturalandırma
  • İstasyonların kullanım durumları
  • Enerji tüketimleri

Yukarıda sıralanan veriler sayesinde elektrikli araç şarj istasyonlarının performansı değerlendirilir. Bunun akabinde çeşitli iyileştirmeler gerçekleşir.

Alıcı Deneyimini Geliştirir

AVM’lerdeki şarj istasyonları, AVM’lere daha çok müşteri çekilmesini sağlıyor. Dolayısıyla bu durum AVM işletmecileri için büyük bir kazanç kapısıdır. Şarj istasyonları sayesinde insanların AVM’lerde geçirdiği sürede artıyor. Elektrikli araç kullanıcılarının yolda kalmaması noktasında da AVM’lere koyulan şarj istasyonları hayati önem taşıyor. AVM’lerdeki şarj istasyonları, önemli reklam fırsatları da sunuyor. Alışveriş merkezlerine kurulan şarj istasyonları tam olarak açık hava reklam aracı niteliği taşıyor. Alışveriş merkezlerindeki şarj istasyonlarına markalar, reklam vererek tanıtımlarını gerçekleştirebilir.

Elektrikli Araç Sahipleri için Menzil Kaygısı Ortadan Kalkıyor

Elektrikli araç kullanıcılarının en büyük problemi, menzildir. Ankara’nın farklı noktalarında yer alan alışveriş merkezlerine kurulan şarj istasyonları, menzil kaygısını da ortadan kaldırıyor. Böylelikle elektrikli araç sürücüleri, uzun mesafelere kadar araçlarını sürebiliyorlar.

AVM’lerde Hangi Tip Şarj İstasyonu Yer Alır?

AVM’lerdeki Ankara şarj istasyonu modelleri, DC tipindedir. DC şarj istasyonları, 60 kWh-240 kWh arasında enerji sunuyor. Bu durum, elektrikli araçların hızlıca şarj olmasını sağlıyor. AVM’lere ticari amaçlı olarak kurulan DC şarj istasyonları, kapsamlı bir altyapıya sahiptir. DC şarj istasyonları, şebekedeki gücü doğru akıma çevirip araca aktarıyor. Doğal olarak bu durumda elektrikli araç bataryası daha hızlı ve kolayca şarj oluyor.

AVM büyüklüğü baz alınarak DC şarj istasyonları kurulur. Türkçede “doğru akım” şeklinde ifade edilen DC şarj istasyonları sayesinde AVM’ler çevreci bir imaja sahip olur. Çünkü DC şarj istasyonlarında egzoz borusu, yakıt deposu vb. çevreye zarar veren bileşenler bulunmuyor. Ecobox Şarj ile irtibata geçerek AVM’ler için Ankara şarj istasyonu haritası seçeneklerini yakından inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

AVM’lerdeki şarj istasyonları için sıkça sorulan sorularla cevapları şöyle sıralanabilir:

  1. AVM’lerdeki Şarj İstasyonları Ücretli mi?

AVM’lerde yer alan şarj istasyonları ücretlidir. 50-90 kW’lik DC şarj istasyonunda elektrikli araçlar, 187, 5 TL’ye doluyor.

  1. AVM’lere Şarj İstasyonu Kurdurmanın Maliyeti Ne Kadar?

AVM’lere şarj istasyonu kurdurmanın maliyeti, 500 bin TL-3 milyon TL aralığında değişiyor.

  1. AVM’lere Şarj İstasyonu Kurma Şartı Nedir?

Bir AVM işletmecisi, şarj istasyonu kurmak için ilk olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) “Şarj Ağı İşletmeciliği Lisansı” almalıdır.