Susuz Şarj İstasyonu

Susuz Şarj İstasyonu

Susuz Şarj İstasyonu

Geleceğin ulaşım araçlarından elektrikli arabaların hareket etmesi için Susuz şarj istasyonu gibi alanlar büyük öneme sahiptir. Ecobox Şarj, çevreye duyarlı şekilde şarj istasyonlarının kurulumunu sağlıyor. Son dönemde sürdürülebilir enerjinin öneminin artmasıyla birlikte elektrikli araçlara yönelim şarj istasyonlarına olan ihtiyacı da artırdı.

Elektrikli araçların artmasıyla Türkiye’nin birçok yerinde şarj istasyonları kurulmaya başladı. Ankara’da da elektrikli araç kullanıcılarının şarj ihtiyacını karşılamaya yönelik istasyonlar kuruluyor. Firmamızda Ankara şarj istasyonu kapsamında hizmet veriyor. Güvenli altyapıyla elektrikli araçların sorunsuzca şarj olmasını sağlıyor.

 

Susuz Şarj İstasyonunun Önemi

 

Şarj istasyonları, elektrikli araçların şarj edilmesini sağlıyor. Şarj istasyonları olmadan elektrikli araçların şarj edilmesi imkansızdır. Şarj istasyonlarının genel önemini şöyle sıralayabiliriz;

  1. Elektrikli araçların benimsenmesinde en önemli etkendir. Özellikle benzinle mazottan daha temiz ve yenilebilir olmasından dolayı hükümetler tarafından da teşvik edilmesini sağlıyor.
  2. Elektrikli araçlarında benzinle çalışan araçlar gibi kolayca ihtiyaç duydukları enerjiye ulaşmaları sağlanıyor.
  3. Şarj istasyonlarındaki adaptörler, şarj ücretlerinden kazanç elde ediyor. Bu durumda şarj istasyonlarının önemini artırıyor.
  4. Elektrikli araçların şarj edilmesi için güvenli alanlara ihtiyaç var. Dolayısıyla şarj istasyonları elektrikli araçların şarjının güvenle dolmasında etkin rol oynuyor.

 

Susuz Şarj İstasyonu Altyapısı

 

Susuz şarj istasyonu altyapısı teknolojinin de etkisiyle çok gelişmiştir. Şarj istasyonunun altyapısının genel özellikleri şöyle ifade edilebilir:

 

Akıllı Şarj İstasyonu

Akıllı şarj istasyonu sayesinde şarjın dolumu sistemden takip edilerek herhangi bir olumsuz durumda hızlıca müdahale edilebilir.

 

Şarj Hızı

Şarjın dolma süresi de çok önemlidir. Elektrikli araçların bataryaları, şarj istasyonlarında hızlı şekilde doldurularak bekleme gibi durumlar ortadan kaldırılır.

 

Şarj İstasyonunun Yerleştirilmesi

Ecobox Şarj, müşterilerin talep ettiği yere şarj istasyonunu kurmadan önce mutlaka o alanın incelemesini yapıyor. İnsanların devamlı geçtikleri bir alana kurulması tercih edilmelidir. Aynı zamanda alanın güvenli olup olmadığı, çevresindekilerin de detaylı incelenmesi gerekiyor.

 

Şarj İstasyonunun Elektrikli Araçların Benimsenmesine Etkisi

 

Elektrikli araçların artması, şarj istasyonlarının kurulmasıyla doğru orantılıdır. Sağlam bir altyapı üzerine kurulan şarj istasyonlarının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

Ekonomiklik

Elektrikli araçların şarj edilmesi, benzinle çalışan araçların masraflarından daha azdır. Dolayısıyla elektrikli araçların ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kolaylık

Şarj istasyonları sayesinde elektrikli araçlar uzun süre beklemeden şarj edilebilir.

 

Devlet Desteği

Son zamanlarda elektrikli araçlarla ilgili hükümetler, devlet desteği de sağlıyor. Mali teşvik ve çeşitli hibelerle halk elektrikli araç alımına yönlendiriliyor. Bu sebeple elektrikli araç şarj istasyonu kurmak isteyenlere de çeşitli destekler sunuluyor.

 

Susuz Şarj İstasyonu Altyapısının Geleceği

 

Susuz şarj istasyonu altyapısı, elektrikli araçların insanlar tarafından benimsenmesiyle orantılı olarak iyileştiriliyor. Susuz şarj istasyonu altyapısının geleceğiyle ilgili şunlar tahmin ediliyor;

  1. Benzinli araçların dolum süresini geçecek şekilde hızlı şarj teknolojileri geliştirilecek.
  2. Şarj işleminin sorunsuzca gerçekleştirilebilmesi için yeni şarj teknolojileri tasarlanacak.
  3. Şarj istasyonları, güneş panellerine benzer yenilebilir enerji kaynaklarına entegre edilecek.

 

Susuz Şarj İstasyonlarının Temel Bileşenleri

 

Ankara şarj istasyonu temel bileşenleri şunlardır:

 

Güç Kaynağı

Elektrikli şarj istasyonlarının güç kaynağı, isminden anlaşılacağı üzere elektriktir. Şarj istasyonlarının çalıştırılması için güç kaynağından yararlanılır. Fakat güç kaynağının güvenli olması çok önemlidir. Güç kaynağı, güvenilir bir elektrik şebekesiyle çalıştırılır.

 

İletişim Ağı

Elektrikli araçların şarj sisteminin çalıştırılmasında iletişim ağının da büyük rolü vardır. Şarj istasyonunun güç kaynağıyla bağlantısını kuran etmenler; yazılım, iletişim protokolleri ve donanımdır. Şarj istasyonları sayesinde elektrikli araçlar güvenli şekilde şarj edilir. Şarj edildikten sonra faturalandırma bilgilendirilmesi iletişim ağı sistemi sayesinde yapılır.

 

Şarj Düzeyi

Şarj istasyonları, elektrikli araçların şarjını doldururken seviyeleri sistem üzerinden takip edilir. Elektrikli araç şarj seviyeleri, 3 adettir. Seviye 1 şarjı, standart 120 voltta çalışmaktadır. Seviye 1 için ev prizi kullanılır. Seviye 2 ve seviye 3’e kıyasla daha yavaştır. Seviye 2 şarjı, Seviye 1’e kıyasla daha hızlı çalışıyor. 240 voltta çalışan Seviye 2 şarjı, içi tamamen boş olan bir pili birkaç saat içinde doldurabilir. Seviye 3 şarjı, en hızlı olan sisteme sahiptir. 30 dakika içerisinde %80’e kadar pili şarj edebiliyor.

 

Şarj Noktası

Elektrikli araçların şarj istasyonlarına bağlandığı nokta, şarj portu olarak geçiyor. Elektrikli araçların şarj edilmesinde standart SAE J1772 konektör kullanılmaktadır.

 

Susuz Şarj İstasyonunun Önemi Nedir?

 

Şarj istasyonları öneminden şöyle bahsedebiliriz:

 

Çevresel Faktörler

Elektrikli araçlara geçişle birlikte sera gazı emisyonlarında da azalma olacak. Fakat sera gazının azalması için şarj istasyonlarında yenilebilir enerjinin kullanılması çok önemlidir.

 

Ulaşılabilirlik

Elektrikli araç kullanıcıları için şu anki en büyük problem, şarj istasyonlarına ulaşılabilirlik. Zamanla şarj istasyonlarının sayısı arttıkça elektrikli araçların nerede şarj edileceği sorunu da ortadan kalkmış olacak.

 

Artırılmış Kilometre Menzili

Şarj istasyonlarının sayısı arttıkça elektrikli araç kullanıcılarının “şarj biterse ve yolda kalırsam” korkusu da tarihe karışacak. Şarj istasyonlarına kolay erişim, elektrikli araçların güvenilirliği ve kilometre menzili açısından da hayati önem taşıyor. Ecobox Şarj, güvenilir çözümlerle şarj istasyonları kuruyor.