Elektrikli Araç Fiyatları 2024

  • Anasayfa
  • Elektrikli Araç Fiyatları 2024

Elektrikli Araç Fiyatları 2024

Elektrikli Araç Fiyatları 2024

Elektrikli araç fiyatları, marka ve özelliklerine göre değişiyor. İlk kez 19.yy sonlarında ortaya çıkan elektrikli araçlar, çevre dostu bir ulaşım sunmalarıyla dikkat çekiyor.  Bu çevre dostu ulaşım olanağına Ecobox Şarj olarak Ankara Şarj İstasyonu kapsamında hizmet veriyoruz. Elektrikli araçlar, barındırdıkları teknolojilerle kullanıcılarına hem konforlu hem de güvenli yolculuklar sunuyor.

Elektrikli araç çeşitleri, içten yanmalı motorla çalışmazlar. Petrol ve türevi yakıtlara ihtiyaç duymadan çalıştırılıp sürülürler. Elektrikli araçlar, motoruna lityum iyon vb. pillerdeki setler aracılığıyla gücünü aktarıyor. Elektrikli araçları, hibrit araçlardan ayıran en önemli özelliktir. Elektrikli araçlar, atmosfere zararlı gazları göndermedikleri için egzoz gazı muayenesinden muaftırlar. Aynı zamanda ikinci elde değer kaybetme gibi durumları da yoktur. Bu da ciddi elektrikli araçların maliyet avantajını ortaya çıkarıyor.

 

Ankara Şarj İstasyonlarımız İçin Tıklayın!

 

Elektrikli Araçlar Nasıl Çalışır?

 

Elektrikli araçlar, basit bir çalışma prensibine sahiptir. Gelişmiş teknolojiyle tasarlanan elektrikli araçları motoru, içten yanmalı motorla çalışmadıkları için %90 daha az hareketli parçadan oluşuyorlar.

Elektrikli araçların doğru akımla çalışan türleri de vardır. Fakat genellikle elektrikli araçlarda alternatif akımlı versiyonlardan yana tercih yapılıyor. Elektrikli araçlar, sessiz çalıştığından dolayı gürültü kirliliğine sebep olmazlar.

Motorla tekerlekler arasında güç aktarım ünitesi tarafından enerji transferi gerçekleştiriliyor. Böylelikle performans açısından da elektrikli araçların farklılığı fark ediliyor. Elektrikli araçların gücünü sadece elektrik enerjisinden alması, çok kısa zamanda da yüksek devirlere çıkmasını sağlıyor. Bu durumda sürücülere keyifli sürüş deneyimi yaşatıyor.

Elektrikli araçların Ankara şarj istasyonu aracılığıyla bataryaları doldurularak sürülebilirler. Şarj istasyonları, çevreye duyarlı olacak şekilde üretilmişlerdir. Elektrikli araca ihtiyaç duyulan enerji, şarj istasyonu ile sağlanır. Şarj istasyonları, gelişen elektrikli araç teknolojisinin bir ürünüdür. Ecobox Şarj olarak elektrikli araçların tüm marka ve modellerine uygun olarak şarj istasyonları kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Elektrikli araçlar, şarj istasyonundan elektriği alarak şarj edilebilen pillerde elektriğin depolanmasını sağlayarak çalıştırılırlar. Depolanan elektrik, araçların tekerlerinin çalışmasını sağlayan motora güç vermektedir. Normal yakıtlı motorla çalışan araçlara kıyasla elektrikli araçların daha verimli olduğunu söyleyebiliriz.

Mükemmel hız alma ve yumuşak sürüş imkânı da sunmaktadır. Batarya ile çalışan elektrikli araçlarda dizel motor ve benzin bulunmuyor. Elektrikli araçlar, güç elde etmek için hem motora hem de güç denetleyicilerine güvenirler. Düşük emisyon sağlamasının yanında elektrikli araçlar, keyifli sürüş imkânı da sunuyor.

 

Elektrikli Araçların Pil Ömrü

 

Elektrikli araç modellerinde pil ve menzil ömrüne çok dikkat edilmesi gerekiyor. Elektrikli araçlardaki akülerin zaman içerisine kullanımla bağlantılı olarak pilleri bozulur. Pilleri bozulduğunda onlardan verim almak imkânsız hale gelir. Elektrikli araçlardan tam anlamıyla verim almak için şu özelliklerine bakılması gerekiyor;

  1. Sürüş menzili,
  2. Şarj seçenekleri,
  3. Pil ömrü,
  4. Aracın teknik özellikleri,

Elektrikli araçların maliyeti çok düşüktür. Özellikle maliyetleri, benzin ve dizele kıyasla daha düşük denilebilir. Elektrikli araçların;

  1. Yakıt,
  2. Sigorta,
  3. Bakım maliyetleri de çok düşüktür.

Yalnız elektrikli araçların sağlıklı çalıştırılabilmesi için oto bakımlarının kesinlikle aksatılmaması gerekiyor. Elektrikli araçlar yüksek teknolojiyle üretildikleri içinde çok avantajlıdırlar.

 

Elektrikli Araç Fiyatları

 

Elektrikli araç fiyatları özelliklerine göre değişiyor. 326 beygir gücündeki BMW İX fiyatları, 6.097,100 TL’den başlıyor. Tesla Model Y, 533 kilometre menzilden oluşuyor. Çok yönlü özellikleriyle dikkat çeken Tesla Model Y fiyatı, 3.005,338 TL’dir.

Citroen Ami, 8 beygir gücünde 40 NM tork üreten elektrikli motora sahiptir. Citroen Ami’nin fiyatı, 390.000 TL’dir. Yerli otomobilimiz TOGG, sahip olduğu son teknolojilerle dikkat çekiyor. Hızlı şarj özelliği, geniş bagaj hacmi ve sürüş destek sistemleriyle dikkatleri üzerine çeken TOGG’un fiyatı, 1.820,00 TL’dir. Genel olarak elektrikli araç modelleri belirttiğimiz bu fiyatlar arasındadır. Ecobox Şarj tarafından sunulan Ankara şarj istasyonu sayesinde daha keyifli sürüş deneyimleri yaşayabilirsiniz.