Eve Elektrikli Araç Şarj İstasyon Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

 • Anasayfa
 • Eve Elektrikli Araç Şarj İstasyon Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Eve Elektrikli Araç Şarj İstasyon Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Eve Elektrikli Araç Şarj İstasyon Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Ecobox Şarj, uzman ekibiyle Ankara şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirerek elektrikli araçların şarj sorununu ortadan kaldırıyor. Evlerde kullanılan şarj istasyonları, 1F ve 3F uyumlu prizlerde çok rahat çalıştırılabiliyor. Elektrikli araç kullanımının artmasına bağlı olarak bir ihtiyaç haline gelen şarj istasyonları, taşınabilir ve minimal tarzdadır.

Evlerde kullanılan elektrikli araç şarj istasyonları, araçlara uygun konnektörlerden oluşuyor. Hızlı şarj teknolojisiyle çalışan bu istasyonlar, araç bataryalarına ihtiyaç duydukları elektrik enerjisini kısa sürede aktarıyor. Ankara şarj istasyonu çeşitleri, aracın bataryasının kapası ve araç türüne göre farklılık gösteriyor. Firmamızın profesyonel ekibinden aracınızın türüne göre hangi şarj istasyonunu kullanacağınıza dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Elektrikli Araç Fiyatları İçin Tıklayın!

Şarj İstasyon Fiyatları İçin Tıklayın!

 

Ev Şarj İstasyonu Çeşitleri Nelerdir?

 

Evlerde kullanılabilen elektrikli araç şarj istasyonu çeşitleri iki adettir. Bu istasyon çeşitlerini şöyle belirtebiliriz:

 

DC Hızlı Şarj İstasyonu

DC şarj istasyonu, hızlı şarj teknolojisine sahiptir. DC şarj istasyonlarının güç çıkışları, 120 kW ve 200 kW arasında değişiyor. DC şarj istasyonları, 30-45 dakika arasında elektrikli araçların bataryalarının dolmasını sağlıyor. Genellikle DC şarj istasyonları ticari amaçlı gibi olsa da aslında evlere de çok rahat kurulup kullanılabiliyor. Fakat DC şarj istasyonlarının kurulum maliyetleri ve gereksinimleri AC şarj istasyonlarına kıyasla daha yüksektir. Bundan dolayı da evlerde çok tercih edilmezler.

 

AC Şarj İstasyonu

Ankara şarj istasyonu çeşitleri arasında yer alan AC şarj istasyonları, 220V ya da 240V güçlerine sahip ev elektriğiyle çalışıyor. AC şarj istasyonları, DC şarj istasyonlarına göre daha yavaştır. Evde elektrikli araçların şarj edilmesinde en ideal cihazlardır. AC şarj istasyonlarında 3-22 kW aralığında güç çıkışı vardır. AC şarj istasyonları ile yaklaşık 2-6 saat arasında batarya tam dolar. Bu istasyonların kurulumu çok kolaydır. Ancak hem DC şarj istasyonları hem de AC şarj istasyonlarının kurulumunun uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

 

Ev Tipi AC Şarj İstasyonu Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

 

Ev tipi AC şarj istasyonu, duvar monte tip ve dikili tip olmak üzere iki farklı kullanım seçeneğinden oluşuyor. Ev tipi AC şarj istasyonuyla ilgili merak edilen soruları şöyle sıralayabiliriz;

 • Güncel tasarımından dolayı tüm elektrikli araçlarla çok rahat çalıştırılabilir.
 • Elektrikli araçların çok rahat şarj edilmesini sağlar.
 • Kullanımı çok kolaydır.
 • Şarj etme işlemini hızlı şekilde gerçekleştirir.
 • IP65 koruma sınıfına uygun olduğu için tüm hava koşullarına uygundur.
 • ADZE Charge (RFID) kartına uygun olarak şarj eder.
 • CE standartlarına uygun olarak çalışır.
 • -40 C ve +50 C arası sıcaklıklarda tam güçle şarj edilir.
 • IK10 yüksek darbelere karşı dayanıklıdır.

Ev tipi AC şarj istasyonları, araçlara elektrik enerjisini alternatif akım olarak aktarır. Elektrikli araçlardaki şarj bağlantıları, alternatif akımı araçların bataryasına iletir. Bu şarj istasyonlarında hem düşük hem de orta güçte şarj doldurulur. Günlük kullanımlara çok uygun olan bu AC şarj istasyonları sayesinde elektrikli araçların şarjı verimli şekilde doldurulur.

AC şarj istasyonunun gücü ve araçların batarya kapasitesine göre şarjın hızı değişir. Düşük güce sahip AC şarj istasyonları, elektrikli araçları birkaç saatte doldurur. Yüksek güçteki AC istasyonlarsa elektrikli araçları çok kısa sürede şarj etmektedir.

 

Elektrikli Araç Şarj Maliyeti Nasıl Hesaplanır Öğrenmek İçin Tıklayın!

 

Ev Tipi Elektrikli Araç Şarj İstasyonu ile Çevreci Çözümler

 

Ev tipi elektrikli araç şarj istasyonu çeşitleri, araçların sınıf emisyonla şarj edilmesini sağlayarak çevreci çözümler sunar. Aynı zamanda elektrikli araçlara düşük maliyetle şarj seçeneği sunarak yakıt maliyetini de azaltır. Elektrikli şarj istasyonları, kullanıcı dostu özelliklere sahiptir. RFID kartlar, dokunmatik ekranlar ve akıllı telefon uygulamalarıyla kullanıcılar araçlarını kolayca şarj edebilir.

Elektrikli araç şarj istasyonu çeşitleri hem uzaktan izleme hem de yönetim özelliklerinden oluşuyor. Böylelikle kullanıcılar, şarj istasyonlarının durumuna dair bilgiye hızlıca ulaşabilirler. Uzaktan izleme ve yönetim özellikleri sayesinde kullanım istatistiklerine de hızlıca ulaşılabilir.

 

Ev Tipi Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Fiyatları

 

Elektrikli araç şarj istasyonu; iş yeri, ev, bahçe ve otoparklara kurulabilir. İstasyonların kurulma maliyeti, beklenti ve özelliklere göre değişir. Kurulum maliyetini etkileyen diğer unsurlarsa şöyle sıralanabilir;

 1. Enerji çıkış gücü,
 2. Şarj istasyonunun priz sayısı,
 3. Kurulumun gerçekleşeceği yerin altyapısı,

Ev tipi elektrikli araç şarj istasyonlarında hızlı şarj teknolojisine sahip olanların fiyatları daha pahalıdır. Şarj istasyonunun sahip olduğu teknoloji de maliyeti etkiler. Çok teknolojiye sahip istasyonların fiyatları normallere kıyasla daha yüksektir. Genel olarak fiyatlar, 25.000-60.000 TL arasında değişiyor. Ankara şarj istasyonu ile ilgili daha detaylı bilgi için Ecobox Şarj ile iletişime geçebilirsiniz!