Aracımı Nerede Şarj Edebilirim?

 • Anasayfa
 • Aracımı Nerede Şarj Edebilirim?

Aracımı Nerede Şarj Edebilirim?

Aracımı Nerede Şarj Edebilirim?

Aracımı Nerede Şarj Edebilirim?

Ecobox Şarj, elektrikli araçlar için Ankara şarj istasyonu kurulum hizmeti veriyor. Günümüzde elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte araçların şarj edileceği yerlerde önemli hale geldi. Sürdürülebilir ve çevre bilincine uygun şekilde ulaşım sistemi oluşturmada şarj istasyonlarının önemi çok büyük olduğu söylenebilir. Şarj istasyonları, elektrikli araç kullanıcılarına hem güvenli hem de planlı bir şarj etme imkanı sunuyor. Böylelikle seyahatler daha konforlu ve rahat geçiyor.

Son dönemde elektrikli araç kullanımındaki artış, Ankara şarj istasyonu haritası genişlemesine de neden oldu. Elektrikli araçlar; halka açık şarj istasyonları, ev ve iş yerlerinde şarj edilebilir. Bu seçenekler elektrikli aracın hem markası, modeli hem de şarj tipine göre değişiyor.

Elektrikli Araçların Şarj Edilebileceği Yerler

Ecobox Şarj tarafından Ankara şarj istasyonu kurulabilecek yerler şöyle sıralanabilir:

Halka Açık Şarj İstasyonları

Halka açık şarj istasyonlarının sayısı hızla artmaya başladı. Halka açık şarj istasyonları şu alanlarda yer alıyor;

 • Otogarlar
 • Spor salonları
 • Havalimanları
 • Alışveriş merkezleri
 • Oteller
 • Kapalı ve açık otoparklar

Elektrikli aracınızla gün içerisinde yolculuk yaparken halka açık şarj istasyonlarına uğrayarak bataryasının elektrik enerjisiyle dolmasını sağlayabilirsiniz. Elektrikli araçların şarj edilmesi, bataryasının elektrik enerjisiyle doldurulması anlamına geliyor. Halka açık şarj istasyonlarının çoğu ücretsizdir. Ancak bazı şarj istasyonları ücretlidir. Genel olarak hızlı DC şarj istasyonları ücretlidir. Elektrikli araçlar için tasarlanan şarj noktaları; acil durumlar, birçok benzin istasyonu, uzun mesafeli yolculuklarda yol güzergahları ve otoyol servislerinde yer alıyor. Ankara şarj istasyonu haritası sayesinde size en yakın olan istasyonları kolayca bulabilirsiniz.

Ev ve İş Yeri Şarj İstasyonları

Evde elektrikli araçların şarj edilmesi için yalnızca Seviye 1 şarjına ihtiyaç vardır. Seviye 1 şarj istasyonlarını priz ve fişe takılarak kullanılabilir. Kullanışlı ve yaygın bir şarj istasyonu çeşididir. Örneğin, gece aracı şarja taktığınızda sabahleyin bataryası tam anlamıyla dolmuş olacak. Bazı şarj istasyonlarında yazılım ve enerji izleme gibi birçok akıllı özellikte yer alıyor.

Şirketlerin bazıları da çalışanları için iş yerlerine şarj istasyonları kuruyor. İş yerlerine kurulan şarj istasyonları, ev şarj cihazları gibi hızlı çalışıyor. Çalışanlar, işe geldiklerinde araçlarını şarja takarak mesai bitimine kadar dolmasını sağlayabilirler.

Elektrikli Araba Şarj Etme Yöntemleri Nelerdir?

Elektrikli araçlar, çevre dostu ve sürdürülebilir ulaşım açısından hayati önem taşıyor. Yalnız elektrikli araçların kullanımı için şarj etme tekniklerinin çok iyi bilinmesi gerekiyor. Elektrikli araba şarj etme yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Kablolu Şarj

Elektrikli araçların bataryasının doldurulmasında en yaygın yöntem kablolu şarjdır. Kablolu şarj yönteminde elektrikli araçların şarjı, evlerdeki prizlere takılarak ya da elektrikli araç şarj istasyonlarında doldurulur. Elektrikli araçların bataryasının şarj etme süresi, batarya kapasitesine göre değişiyor. Genel olarak elektrikli araçların şarjı, 1 saatte doluyor. Kablolu şarj yönteminin en önemli özelliği, günlük kullanıma uygun olmasıdır. Elektrikli araçlar her gün kablolu şarjla şarj edilebilir.

Batarya Değiştirme

Acil durumlarda elektrikli araçlardaki biten batarya dolusuyla değiştirilebilir. Elektrikli araç sahipleri, acil işleri olduğu için biten bataryanın şarjını doldurmak yerine dolusuyla değiştirerek vakitten tasarruf eder. Bu yöntem, uzun yolculuklarda daha çok tercih ediliyor. Ecobox Şarj ile iletişime geçerek Ankara şarj istasyonu hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Araçların şarj edilme noktalarıyla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şu şekildedir:

 1. Evdeki Prizde Araç Şarj Edilir mi?

Elektrikli araçlar, evlerdeki standart 220 volt alternatif akım (AC) prizlerle kolayca şarj edilebilir.

 1. Elektrikli Arabalar Her Gün Şarj Edilir mi?

Elektrikli arabaların şarjının tamda tutulması için devamlı şarj edilmesi doğru değildir. Şarjı bittiğinde doldurmak en doğrusudur.

 1. Elektrikli Arabaların Bataryasının Ömrü Ne Kadar?

Elektrikli araçların batarya ömrü genel olarak 8-10 sene arasında değişiyor. Eğer doğru, kullanım talimatlarına uygun kullanılırsa hiç değiştirme yapılmaksızın batarya 20 sene kullanılabilir.