Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerelerde Var?

 • Anasayfa
 • Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerelerde Var?

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerelerde Var?

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerelerde Var?

Türkiye’de elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte İstanbul’dan sonra Ankara’da da şarj istasyonları kurulmaya başladı. Ecobox Şarj, tecrübeli ekibiyle başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin her yerine şarj istasyonu kurulum hizmeti sunuyor. Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak Ankara’da da şarj noktalarını belirten haritalar geliştirildi. Bu haritalar üzerinden elektrikli araç şarj istasyonlarının yerleri kolayca öğrenilebilir.

Haritalar üzerinden gösterilen Ankara şarj istasyonları, belirli rotalar üzerinde yer alır. Alışveriş merkezleri, otoyol ve şehir içi yollarda konumlanan istasyonlar, haritalarda belirgin olarak gösterilir. Ankara’da elektrikli araçlar için iki farklı şarj tipi istasyonlar vardır. Bu şarj tip istasyonlar DC (Direct Current) ve AC (Alternating Current) şeklinde ifade edilebilir.

 

Ankara' daki Şarj İstasyon Haritamız İçin Tıklayın!

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Çeşitleri

 

Elektrikli araç şarj istasyonları çeşitleri şöyle sıralanabilir:

 

Hızlı Şarj İstasyonları

Yüksek güce sahip olan hızlı şarj istasyonları, çok kısa sürede daha çok enerji aktarırlar. Hızlı şarj istasyonlarında şarjın dolması yaklaşık en fazla 1 saat sürmektedir. Hızlı şarj istasyonu cihazlarının hem kendisi hem de kurulumu diğer şarj türlerine kıyasla daha pahalıdır. Hızlı şarj istasyonlarında tüm elektrikli araçların bataryası doldurulabilir. Şarjın dolma süresini etkileyen noktaları şöyle sıralayabiliriz;

 1. Aracın özellikleri,
 2. Şarj ihtiyaçları,
 3. Şarjın ne zaman dolacağı,

Hızlı şarj istasyonları, 50 kW ve üzeri güçle çalışır. Doğru akımla çalışan bu şarj istasyonları;

 1. Şarj dağıtıcısı,
 2. Orta gerilim şebekesiyle bağlantılı dahili trafo merkezi,
 3. Güç dönüştürücü kabininden oluşur.

 

Ev Tipi Şarj İstasyonları

Ev tipi şarj istasyonları, uygun maliyetlidir. Bu şarj tipi, istenilen zamanda kullanılabilir. Yalnız ev tipi şarj istasyonları, düşük güce sahiptir. Tam şarj işlemi, birkaç saat sürer. Hızlı şarj istasyonlarına kıyasla bataryanın dolması çok uzun sürer. Ecobox Şarj farklı özelliklere sahip ev tipi şarj istasyonları üretiyor. Ev tipi şarj istasyonları, taşınabilir şekilde tasarlanmıştır. Bahsedilen bu şarj istasyonları, ev prizlerine takılarak kullanılır. Ev tipi şarj istasyonları, araçların üzerinden alternatif akımı dönüştürücü aracılığıyla doğru akıma çevirip sonrasında bataryaya iletir.

 

Halka Açık Şarj İstasyonları

Ankara şarj istasyonu türleri arasında halka açık şarj istasyonları da yer alıyor. Halka açık şarj istasyonları; parklar, alışveriş merkezleri, toplu konutlar ve iş yerleri gibi alanlara kurulurlar. Halka açık şarj istasyonları, yüksek güçtedirler. Yüksek güce sahip olan bu şarj istasyonları bataryayı hızlıca doldurur. Halka açık istasyonlarda kullanım başına ücret alınmaktadır.

Halka açık şarj istasyonu açabilmek için öncelikle gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Şarj Ağı İşletmeci Lisansı ve İstasyonlar için İş Yeri Açma Ruhsatı alınarak dijital altyapı sağlanmalıdır. Tüm bu işlemler için Ecobox Şarj ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Ecobox Şarj ile Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Çözümleri

 

Ankara şarj istasyonu kurulumu hem çevre hem de maddi anlamda büyük avantaj sağlıyor. Özellikle şarj istasyonları, doğal kaynakların korunması açısından hayati önem taşıyor. Şarj istasyonlarında enerji, yenilebilir enerji kaynaklarından temin ediliyor. Karbon salınımını azalttığı içinde çevreci çözümler sunduğumuzu söyleyebiliriz.

Şarj istasyonları, tak ve şarj et olarak tasarlanır. Bundan dolayı herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan araç yalnızca istasyona bağlanarak şarjın dolması sağlanır. Elektrikli şarj istasyonları, akaryakıt istasyonlarında olduğu gibi belirli yerlere konumlandırılamaz. Elektrikli araç sahibi nereye isterse oraya kurulur. Elektrikli şarj istasyonları, güneş enerji sistemleriyle entegre edilir. Bu sebeple elektrik hattının olmadığı yerlere de kurulabilir.

 

Elektrikli Şarj İstasyonu Fiyatları

 

Elektrikli şarj istasyonu fiyatları, cihazların türüne göre değişmektedir. Şarj istasyonu fiyatları, 30.000-150.000 TL arasında değişiyor. Ev tipi şarj istasyonları, ticari amaçlı üretilen modellere kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Elektrikli şarj istasyonu fiyatları;

 1. Batarya kapasitesi,
 2. Şebeke türü,
 3. Hızlı şarj özelliği olup olmaması,
 4. Gösterge tipi,
 5. Marka,
 6. Konnektör tipine göre değişiyor.

Dönüştürücüden oluşan elektrikli şarj istasyonlarının fiyatları, dönüştürücüsüz şarj istasyonu modellerine göre biraz yüksektir. Elektrikli şarj istasyonları, renksiz LCD ekranlı elektrikli araç şarj istasyonu ve çok renkli Led ekranlı elektrikli şarj istasyonu seçeneklerinden de oluşuyor. Renksiz LCD ekranlı elektrikli araç şarj istasyonları, renkli LCD ekranlı olanlardan daha uygun fiyatlıdır. Ankara şarj istasyonu çeşitleri, uzun kullanım ömrüne sahiptir. Ecobox Şarj, uluslararası elektrikli araç şarj istasyonu standartlarına uygun olarak hizmet veriyor.