Araç Şarj İstasyonları (Ankara)

 • Anasayfa
 • Araç Şarj İstasyonları (Ankara)

Araç Şarj İstasyonları (Ankara)

Araç Şarj İstasyonları (Ankara)

Ecobox Şarj, doğa dostu çözümler sunan Ankara şarj istasyonu ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Araç şarj istasyonları, elektrikli araçların bataryaların şarj edilmesini sağlayan cihaz ve tesislerdir. Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında istasyon sayılarının artmasının da büyük önemi vardır.

Elektrikli araçların bataryasına elektrik enerjisiyle dolduran şarj istasyonları; şarj üniteleri ve elektrik panosunun beslendiği kabloyla Busbar sistemlerinden oluşuyor. Şarj istasyonları; IEC 62196 Uluslararası Şarj İstasyonu standartlarına uygun olarak tasarlanır. Bu cihazlarda kullanıcı güvenliği üst düzeydedir.

 

Araç Şarj İstasyonları Üniteleri

 

Araç şarj istasyonları üniteleri, elektrikli araçlara enerjiyi güvenli şekilde aktaran ekipmanlardır. Şarj üniteleri, farklı farklı yapılarda üretilir. Bu üretilen farklı yapılardaki şarj ünitelerine AC ve DC örnek verilebilir. AC şarj istasyonları, IEC 62196 standardına uygun şekilde üretilir. AC şarj istasyonları, 3 faz 43.5 kW’a kadar enerji aktarabiliyor.

AC şarj istasyonlarında SAE J1772 standardına göre 19.2 kW’lık enerji aktarımı da yapılabiliyor. Elektrikli araçların dahili şarj sistemine sahip olması AC ve DC şarj istasyonlarının enerji üretmesiyle doğru orantılıdır.

Ankara şarj istasyonları farklı özelliklere sahip olmasına rağmen temel olarak aynı amaca sahiplerdir. Şarj istasyonları, elektrikli araçlardaki bataryaları doldurup onların en yüksek menzilde hareket etmesine olanak tanır. Bir elektrikli araç yaklaşık 150 km’lik menzilde 6-8 saat bu istasyonlarda şarj edilir.

 

Araç Şarj İstasyonlarının Enerji Şebekelerine Etkileri Nelerdir?

 

Elektrikli araçlarla birlikte önem kazanan araç şarj istasyonları, enerji şebekelerini bambaşka bir boyuta taşıdı. Klasik araçların çalışmasını sağlayan petrol gibi yakıt türlerinin yerine elektrik enerjisi önem kazandı. Bundan dolayı elektrik enerjisine olan taleplerde arttı. Fakat elektrik enerji taleplerinin karşılanması için bazı süreçlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Araç şarj istasyonları için gerekli olan elektrik enerjisi taleplerinin karşılanmasında enerji dağıtım şebekeleri hayati önem taşıyor. Bu sebeple trafo gibi şebeke elemanlarına çok yüklenilebilir. Bundan dolayı bazı problemlerle karşılaşılabilir. Problemlerle karşılaşmamak adına yüklenme ve bölgesel kapasite durumlarına bakılır. Ecobox Şarj, araç şarj istasyonlarını kurmaya başlamadan evvel mutlaka gerekli altyapının sağlanıp sağlanmadığına bakar.

 

Araç Şarj İstasyonları Nasıl Çalışır?

 

Araç şarj istasyonları, bazı prensipler doğrultusunda çalışır. Elektrikli araçlar genel olarak 100kW’lık elektrik depolayan büyük lityum iyon akülerden oluşur. Elektrikli araçların bataryalarının tam dolması için uzun bir süre fişte takılı kalması gerekiyor. Bir elektrikli araç, standart 120 voltluk bir prize takılabilir. Fakat araç bataryasının tam dolması, bir günü bulabilir. Elektrikli araç şarj istasyonlarıysa belirtilen bu süreyi önemli ölçüde kısaltır.

Şarj süresi;

 1. Araç bataryasının büyüklüğü,
 2. Şarj cihazının türü,
 • Bataryanın ne kadarının boş olduğuna göre değişir.

Ankara şarj istasyonu, elektrik enerjisini şebeke elektriğinden alarak istasyondaki devrelerle aracın bataryasına uygun forma dönüştürür. Dönüştürme işleminde Doğru Akım (DC) ve Alternatif Akım (AC) terimlerinden yararlanılır. Çoğunlukla şebeke elektriği, Alternatif Akım formundadır. Yalnız elektrikli araçların bataryaları, Doğru Akım formundaki elektrikle şarj edilir. Bundan dolayı da şarj istasyonlarında AC/DC dönüştürücü olması gerekiyor.

Elektrikli araçlar şarj edilirken araçla istasyon arasında iletişim hiç kesilmez. Şarj istasyonu ve araç arasındaki iletişim;

 1. Aracın şarj durumu,
 2. Bataryanın sağlam olup olmadığı,
 3. Şarj yoğunluğu,
 4. Şarj hızı hakkında kullanıcılara bilgi verir.

Yukarıda belirtilen bilgiler sayesinde elektrikli araçların şarjının sağlıklı dolması sağlanır. Elektrikli enerji transferi, kablo ile yapılır. Bu kablo, araçların şarj soketlerinden istasyonlarına kadar uzanıyor. Elektrikli araç şarj istasyonları, elektrik dönüştürücü olarak da ifade edilebilir.

Elektrikli araç şarj istasyonları, güç kaynağı ve kontrol ünitesi olmak üzere iki bileşenden oluşur. Güç kaynağı, bataryaların dolmasını sağlayan elektriği temin eder. Kontrol ünitesiyse cihazdaki elektrik akışını kontrol eder.

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Doğru Çalıştırılması için İpuçları

 

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum işleminin ardından hem bakım hem de çalıştırılmasına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Elektrikli araç şarj istasyonlarının uzun ömürlü olması doğru çalıştırılmasına bağlıdır. Elektrikli araç şarj istasyonlarının kullanım ömrünü uzatmak ve doğru şekilde çalıştırmak için şu noktalara dikkat etmek gerekiyor;

 1. Cihaz, nemli alanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.
 2. Cihaz kullanılmaya başlanmadan evvel üretici talimatları dikkatli okunmalıdır.
 3. Cihaz her zaman temiz alanda kullanılmalıdır.
 4. Cihazın üzerinde kir ve tozların oluşması engellenmelidir.
 5. Cihaz kullanılmadığı zamanlarda prizde kesinlikle tutulmamalıdır.

Ankara şarj istasyonu kullanımına dair doğru bilgilere ulaşmak için Ecobox Şarj ile irtibata geçebilirsiniz!