Ankara’daki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 • Anasayfa
 • Ankara’daki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Ankara’daki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Ankara’daki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Ecobox Şarj, uzman ekibiyle elektrikli araçların hızlı ve uygun maliyetle şarjının doldurulması için Ankara şarj istasyonu ekipmanları üretiyor. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de elektrik araç kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Bunun neticesinde elektrikli araç istasyonlarına ihtiyaçta arttı.

Elektrikli araç şarj istasyonları, hibrit ve elektrikli araçların bataryasına elektrik enerjisi aktaran cihazlardır. Firmamız hem ticari hem de bireysel olarak kullanılan şarj istasyonları üretiyor. Şarj istasyonları, CO2 emisyonunu düşürerek çevre sağlığına önemli katkıda bulunur.

 

Ankara Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Ankara şarj istasyonu çalışma prensibi çok basittir. Elektrikli araç şarj istasyonları, elektrik enerjisini pile aktararak aracın çalışmasını sağlar. Şarj istasyonları, ilk olarak şebeke elektriği üzerinden elektrik enerjisini alır. Alınan elektrik enerjisi, istasyon içerisindeki elektronik devreler tarafından aracın bataryasına uygun forma dönüştürülür.

Elektrik enerjisinin dönüştürülme işleminde DC (Doğru Akım) ve AC (Alternatif Akım) kavramları öne çıkıyor. Genel olarak şebeke elektriği, AC formunda olur. Fakat elektrikli araçların bataryaları DC formundaki elektrikle şarj olmaktadır. Bundan dolayı da şarj istasyonları içerisinde AC/DC dönüştürücü yer alır.

Şarj istasyonu ve elektrikli araç arasında iletişim söz konusudur. Bu iletişim sayesinde elektrikli araç kullanıcısı şu konular hakkında bilgi sahibi olur;

 1. Aracın şarj durumu,
 2. Şarj hızı,
 3. Şarj yoğunluğu,
 4. Pil sağlığı,

Şarj istasyonu sayesinde aracın güvenli şekilde şarjı dolar. Elektrik enerjisi transferi, aracın şarj soketi üzerinden şarj istasyonuna giden kablo ile gerçekleşir. Elektrikli araçların şarj süresini etkileyen noktalar;

 1. Aracın pil kapasitesi,
 2. Araç pilinin boş olduğu alan,
 3. Şarj istasyonu gücüne göre değişir.

Elektrikli araç şarj istasyonları, büyük elektrik dönüştürücüsü olarak nitelendirilebilir. Elektrikli araçların şarj edilmesi, cep telefonlarının şarj edilmesine çok benzer. Yalnız elektrikli araçların şarjı için daha çok pil ve büyük pil gerekmektedir.

 

Neden Ankara Şarj İstasyonu Hizmeti Alınmalı?

 

Ankara şarj istasyonu hizmeti alarak elektrikli araçların bataryasının dolması sağlanabilir. Elektrikli şarj istasyonları, fosil yakıt tüketimini sonlandırıp küresel iklim değişikliğinin önüne geçer. Fosil yakıtların sebep olduğu hem çevre kirliliği hem de iklim krizinin önlenmesinde etkin rol oynuyor.

Son dönemde yüksek verimlilik, düşük maliyet ve yakıt sağladığından dolayı elektrikli araçlar daha çok kullanılmaya başladı. Bir elektrikli araç, AC şarj istasyonlarında 2-6 saat aralığında şarj edilerek 150 kilometrelik mesafeyi kat edebilir. DC şarj istasyonu ile yalnızca 20- 30 dakika şarj edilerek aracın hareket etmesi sağlanabilir. Uzun yollar için kurulan DC şarj istasyonları, kısa sürede hızlıca %80’e kadar aracın şarj edilmesini sağlar.

Ankara şarj istasyonu içerisinde tüketilen elektrik enerjisi, ülkemizde IREC programında kayıtlı olan hem güneş hem de rüzgâr santrallerinde üretilen enerjiyle karşılanmaktadır. Şarj istasyonlarındaki elektrik enerjisinin kaynağı, I-REC sertifika sistemiyle kaynaktan-tekere sıfır emisyonla gerçekleşir.

Elektrikli araç şarj istasyonu çeşitleri;

 1. Konnektör,
 2. Kullanıcı arayüzü,
 3. Ağırlık,
 4. Kontrol paneli,
 5. Kablo uzunluğu,
 6. Boyuta göre farklı seçeneklerden oluşuyor.

 

Ankara Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 

Ankara elektrikli araç şarj istasyonları, taşınabilir şekilde tasarlanır. Taşınabilir elektrikli araç şarj istasyonlarının kullanımı çok basittir. Son teknolojiyle üretilen bu şarj istasyonlarının kullanım alanları çok geniştir. Araçların bagajlarında taşınabilen portatif cihazlardır. Taşınabilir elektrikli araç şarj istasyonları kişisel kullanımın yanı sıra alışveriş merkezleri, toplu konutlar, iş yeri, dinlenme tesisleri vb. yerlerde kullanıma da çok uygundur.

Şarj istasyonları, 3F ve 1F uyumlu prizlerin olduğu her yerde kullanılabilir. Taşınabilir elektrikli araç şarj istasyonları; esnek yapıya sahiptir. Bu şarj istasyonlarında araç hızlıca şarj edilebilir. Özel taşıma çantasıyla cihazın kullanımı daha çok kolaylaşıyor. İşlevsel olan taşınabilir elektrikli şarj cihazları, kullanıcı deneyimlerini üst düzeye çıkartıyor.

Taşınabilir elektrikli araç şarj istasyonları; yağmur, kar vb. her türlü hava koşuluna karşı da çok dayanıklıdır. Bundan dolayı açık alanlarda da çok rahat kullanılabilirler. -30 derece ile 50 dereceye kadar ki hava sıcaklıklarında problemsiz çalışırlar.

Taşınabilir elektrikli araç şarj istasyonları, mobil ve portatif şarj istasyonları olarak da adlandırılır. Minimal tasarımıyla dikkat çeken bu istasyonlar, zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın her yer de kullanılabilir. Taşınabilir Ankara şarj istasyonu ile ilgili daha detaylı bilgi için Ecobox Şarj’la iletişime geçebilirsiniz.